CM Canotaj: Echipajul masculin de patru rame fără cârmaci al României, medaliat cu argint; Alte două echipaje s-au calificat la JO 2020

Publicat de in data de 31 Aug 2019 | Scrie un Comentariu

Echipajul masculin de patru rame fără cârmaci al României, format din Mihaiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu şi Cosmin Pascari, a obţinut medalia de argint, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de canotaj de la Linz Ottensheim (Austria). Hotnews.ro Sport  Read More →

Jocurile Europene: România, locul 26 în clasamentul final pe medalii (2 de aur, 3 de argint și 5 de bronz)

Publicat de in data de 01 Jul 2019 | Scrie un Comentariu

România a ocupat locul 26 în clasamentul final pe medalii la Jocurile Europene de la Minsk, desfăşurate în perioada 21-30 iunie, cu două medalii de aur, trei de argint şi cinci de bronz. Hotnews.ro Sport  Read More →

​CE Lupte U-23: Florin Tița a câștigat medalia de argint la greco-romane, categoria 55 kg

Publicat de in data de 05 Mar 2019 | Scrie un Comentariu

Sportivul român Florin Tiţa a obţinut medalia de argint, marţi, la cat. 55 kg, greco-romane, în cadrul Campionatelor Europene de lupte Under-23 de la Novi Sad (Serbia), după ce a fost învins în finală de georgianul Nugzar Tsurtsumia. Hotnews.ro Sport  Read More →

CE Kaiac-canoe: Echipajul masculin al Romaniei de canoe dublu, medaliat cu argint

Publicat de in data de 16 Jul 2017 | Scrie un Comentariu

Echipajul masculin al Romaniei de canoe dublu, format din Leonid Carp si Victor Mihalachi, a obtinut, duminica, medalia de argint la Campionatele Europene de la Plovdiv, prima competitie internationala cu tricolori la start dupa suspendarea de un an a acestora, cauzata de cazurile de dopaj cu meldonium. Hotnews.ro  Read More →

Filmul românesc “Ana mon amour” premiat cu Ursul de Argint pentru montaj la Berlin

Publicat de in data de 20 Feb 2017 | Scrie un Comentariu

Filmul ”Ana, mon amour” al regizorului român Călin Peter Netzer a câștigat Ursul de Argint pentru cel mai bun montaj și pentru cea mai bună contribuție artistică, în cadrul galei de premiere a Festivalului Internațional de Film de la Berlin… citiţi mai departe Cultură  Read More →

Romania, medalie olimpica dupa opt ani: Luptatorul Stefan Gheorghita a primit bronzul dupa descalificarea medaliatului cu argint

Publicat de in data de 22 Nov 2016 | Scrie un Comentariu

Luptatorul Stefan Gheorghita, clasat pe locul 5 la Jocurile Olimpice de la Beijing din 2008, la lupte libere, primeste medalia de bronz la categoria 74 de kilograme, dupa ce medaliatul cu argint, uzbekul Soslan Tigiev, a fost descalificat, fiind gasit dopat la reanalizarea probelor, in urma cu cateva zile, scrie News.ro. Hotnews.ro Sport  Read More →

Marian Drăgulescu, argint la CM de gimnastică

Publicat de in data de 06 Nov 2015 | Scrie un Comentariu

Medalie de argint pentru România la Campionatele Mondiale de gimnastică din Scoţia. Marian Drăgulescu s-a clasat al doilea în proba de sărituri. citiţi mai departe Sport  Read More →

Romanii au castigat o medalie de aur si doua de argint la Mondialele de canotaj pentru juniori

Publicat de in data de 09 Aug 2015 | Scrie un Comentariu

Juniorii participanti la Campionatele Mondiale din Rio de Janeiro, Brazilia au castigat o medalie de aur si doua de argint, informeaza Federatia Romana de Canotaj. Hotnews.ro Sport  Read More →

Romania, pe primul loc la Campionatele balcanice de atletism, cu 5 medalii de aur, 10 de argint si 11 de bronz

Publicat de in data de 03 Aug 2015 | Scrie un Comentariu

La editia 74 a Campionatelor balcanice pentru seniori, desfasurate sambata si duminica la Pitesti, Romania a cucerit 5 medalii de aur, 10 de argint si 11 de bronz, clasandu-se pe primul loc in traditionalul clasament general pe natiuni, cu 267 puncte, urmata de Turcia – 205 puncte si Grecia – 163,5 puncte. Hotnews.ro Sport  Read More →

România a luat primele medalii de aur și argint la Special Olympics la Los Angeles