Turul Franței: Simon Yates (Mitchelton-Scott) a câştigat etapa a 15-a; Julian Alaphilippe, în continuare tricou galben

Publicat de in data de 21 Jul 2019 | Scrie un Comentariu

Simon Yates (Mitchelton-Scott) a câştigat, duminică, etapa a 15-a a Turului Franţei, desfăşurată pe distanţa de 185 de kilometri, între Limoux şi Foix Prat d'Albis. Britanicul este la a doua victorie la actuala ediție din Marea Buclă, el impunându-se și în etapa a 12-a. În clasamentul general, lider este în continuare Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick-Step). Hotnews.ro Sport  Read More →

Virgiliu Postolachi a fost transferat de LOSC Lille, vicecampioana Franței

Publicat de in data de 18 Jul 2019 | Scrie un Comentariu

LOSC Lille a anunțat, joi, transferul lui Virgiliu Postolachi (19 ani), de la Paris Saint-Germain. Atacantul născut la Edineț, în Republica Moldova, dar care a dobândit cetățenia română în 2018, a semnat un contract valabil până în 2023 cu vicecampioana Franței. Hotnews.ro Sport  Read More →

Kylian Mbappe, desemnat cel mai bun jucător din campionatul Franţei în sezonul 2018-2019

Publicat de in data de 20 May 2019 | Scrie un Comentariu

Kylian Mbappe, atacantul echipei Paris Saint-Germain, a fost desemnat duminică cel mai bun jucător din campionatul de fotbal al Franţei în sezonul 2018-2019, succedându-i în palmares coechipierului său Neymar, informează AFP. Hotnews.ro Sport  Read More →

VIDEO Guingamp, calificată n premieră n finala Cupei Ligii Franței – Victorie la penalty-uri cu AS Monaco

Publicat de in data de 30 Jan 2019 | Scrie un Comentariu

Condusă cu 2-0 de AS Monaco pe teren propriu, Guingamp a revenit spectaculos, a egalat scorul pe tabelă și a obținut în premieră calificarea în finala Cupei Ligii Franței după loviturile de departajare, scor 5-4. Hotnews.ro Sport  Read More →

Ciclism: Gianni Moscon (Sky), suspendat cinci săptămni după ce și-a lovit un adversar n Turul Franței

Publicat de in data de 08 Aug 2018 | Scrie un Comentariu

Italianul Gianni Moscon (Sky), exclus din Turul Franței la sfârșitul etapei a 15-a, după ce l-a lovit pe francezul Elie Gesbert (Fortuneo-Samsic), a fost suspendat cinci săptămâni, a anunțat Uniunea Ciclistă Internaţională (UCI), potrivit L'Equipe. Hotnews.ro Sport  Read More →

Turul Franței: Primoz Roglic, nvingătorul etapei a 19-a; Geraint Thomas (Sky), cu un pas mai aproape de victoria finală

Publicat de in data de 28 Jul 2018 | Scrie un Comentariu

Primoz Roglic (LottoNL–Jumbo) a câștigat etapa a 19-a (disputată între Lourdes și Laruns, pe o distanță totală de 200,5 km – Col du Tourmalet și Col d'Aubisque au făcut parte din "meniul" zilei), victoria aducându-i slovenului urcarea pe locul trei în clasamentul general (l-a depășit pe Chris Froome). Ajuns al doilea la linia de sosire, Geraint Thomas (Sky) nu...

Turul Franței, etapa a 13-a: O nouă victorie pentru Peter Sagan; Geraint Thomas se menține tricou galben

Publicat de in data de 20 Jul 2018 | Scrie un Comentariu

Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) a câștigat etapa a 13-a din Turul Franței, desfășurată între Bourg d'Oisans și Valence, pe distanța de 169,5 kilometri. Purtătorul tricoului verde s-a impus la sprint, după 3h 45' 55'', obținând a treia victorie la actuala ediție a Marii Bucle. Hotnews.ro Sport  Read More →

FOTO VIDEO Gafă de Ziua Naţională a Franţei. Aviatorii francezi au încurcat culorile drapelului naţional

Publicat de in data de 15 Jul 2018 | Scrie un Comentariu

În timpul demonstraţiei aeriene de la parada militară organizată de Ziua Franţei, unul din avioanele care survolau Arcul de Trumf a avut parte de un incident neplăcut. În loc de culoarea albastră, din rezervor ieşea tot fum de culoare roşie, stricând imaginea tricolorului francez desenat pe cer. Adevarul.ro  Read More →

Turul Frantei: Primoz Roglic (LottoNL-Jumbo) a castigat etapa a 17-a/ Chris Froome si-a marit avansul fata de urmaritori

Publicat de in data de 19 Jul 2017 | Scrie un Comentariu

Miercuri, Turul Frantei a avut parte de o etapa regina, care a trecut printre altele prin catarari importante precum Col de la Croix de Fer, Col du Telegraphe sau Col du Galibier. Invingator a fost Primoz Roglic (LottoNL-Jumbo), cel care a trecut linia de sosire la peste cinci ore de la start. Runda a avut loc intre La Mure si Serre Chevalier, pe o distanta totala de 183 de kilometri. Marele perdant al zilei a fost Fabio...

Turul Frantei: Romain Bardet, victorios in etapa a 12-a/ Fabio Aru, noul tricou galben al competitiei

Publicat de in data de 14 Jul 2017 | Scrie un Comentariu

Francezul Romain Bardet (AG2R La Mondiale) a castigat, joi, etapa cu numarul 12 din Turul Frantei, disputata intre Pau si Peyragudes, pe o distanta totala de 214,5 km. Fabio Aru (a incheiat runda pe locul trei) a preluat tricoul galben de la Chris Froome – are un avantaj de sase secunde in fruntea ierarhiei. Hotnews.ro Sport  Read More →