VIDEO Messi, eliminare scandaloasă în finala mică de la Copa America: Chile şi Argentina, meci exploziv pentru locul 3

Publicat de in data de 07 Jul 2019 | Scrie un Comentariu

La ultimele două ediţii ale competiţiei, în 2015 şi 2016, cele două naţionale s-au înfruntat în finală şi, de fiecare dată, Chile s-a impus la loviturile de departajare. De această dată, la Sao Paulo, miza a fost mai mică, însă nervii au fost întinşi la maximum. Adevarul.ro  Read More →

Jocurile Europene: România, locul 26 în clasamentul final pe medalii (2 de aur, 3 de argint și 5 de bronz)

Publicat de in data de 01 Jul 2019 | Scrie un Comentariu

România a ocupat locul 26 în clasamentul final pe medalii la Jocurile Europene de la Minsk, desfăşurate în perioada 21-30 iunie, cu două medalii de aur, trei de argint şi cinci de bronz. Hotnews.ro Sport  Read More →

Un şofer de autobuz concediat după o testare alcoolscopică la locul de muncă a probat în instanţă abuzul angajatorului

Publicat de in data de 28 May 2019 | Scrie un Comentariu

Un şofer al societăţii de transport public din Vaslui a fost concediat, pe motiv că ar fi fost surprins sub influenţa băuturilor alcoolice în timpul unei curse. Testarea a fost realizată de un superior, iar la faţa locului nu a fost solicitat echipaj de poliţie, deşi etilotestul indica o valoare de 0.54 la mie. Adevarul.ro  Read More →

Liga 1, play-out: FC Voluntari rămâne în prima ligă (2-1 vs Hermannstadt) / Sibienii, duel cu Dunărea Călărași pentru locul de baraj

Publicat de in data de 27 May 2019 | Scrie un Comentariu

FC Voluntari și-a asigurat prezența în sezonul viitor de Liga 1, după ce a învins formația AFC Hermannstadt, scor 2-1, în penultima etapă a play-out-ului. De partea cealaltă, Hermannstadt are nevoie de o victorie în fața celor de la Dunărea Călărași, în ultima etapă, pentru a prinde locul de baraj. Hotnews.ro Sport  Read More →

Cele mai bine “poziționate” 20 de state ale lumii. România ocupă locul 49 din 110 țări

Publicat de in data de 24 May 2019 | Scrie un Comentariu

România figurează pe poziția 49 din 110 state luate în calcul de spaniolii de la Elcano Royal Institute, care măsoară anual un index și publică un raport pe baza rezultatelor. În ediția pe 2018, România își conservă poziția (ocupă același loc din 2010), dar clasamentul statelor de la vârful ierarhiei se schimbă. Indexul se calculează complex, ține cont de prezența economică a țării, de cea militară,...

Finanțele nu i-au mai prelungit mandatul lui Ghețea la CEC. Locul lui a fost luat de secretarul de stat din Finanțe, Valentin Mavrodin

Publicat de in data de 13 May 2019 | Scrie un Comentariu

Acționarul principal al CEC Bank nu i-a mai prelungit mandatul fostului președinte CEC Bank, Radu Ghețea (70 de ani), locul lui fiind luat de secretarul de stat din Finanțe Valentin Mavrodin, care conduce și operațiunile Trezoreriei. Tentative de a-l schimba pe Radu Ghețea au existat încă de pe vremea când ministrul Finanțelor era liberalui Daniel Chițoiu, dar nici el și nici miniștrii care s-au succedat...

WTA Madrid: Simona Halep vs Kiki Bertens (19:30) / Miza dublă pentru Halep – al treilea trofeu la turneul spaniol și locul 1 mondial

Publicat de in data de 11 May 2019 | Scrie un Comentariu

Simona Halep (3 WTA) va disputa sâmbătă finala cu numărul 35 a carierei și a patra la turneul Premier Mandatory de la Madrid. Românca o va înfrunta pe olandeza Kiki Bertens (7 WTA), jucătoare în fața căreia a pierdut anul trecut titlul de la Cincinnati. Partida de astăzi va avea o miză dublă pentru Halep: al treilea trofeu la competiția spaniolă și numărul 1 în clasamentul mondial. Confruntarea este...

Bottas, pole position în Azerbaidjan în fața lui Hamilton! Leclerc, locul 10 după un accident

Publicat de in data de 27 Apr 2019 | Scrie un Comentariu

Ferrari a dominat antrenamentele din Azerbaidjan, însă în momentele decisive ale calificărilor rivalii de la Mercedes au demonstrat încă o dată că dețin cel mai rapid monopost. Valtteri Bottas a obținut pole position pe circuitul stradal din Baku după ce a fost cronometrat cu 1:40.495 și a reușit să-l devanseze cu numai 0.059 secunde pe coechipierul său Lewis Hamilton. Sebastian Vettel a...

Denise Rifai – în locul lui Rareș Bogdan la pupitrul principalei emisiuni de seară la Realitatea TV

Publicat de in data de 21 Mar 2019 | Scrie un Comentariu

Realizatoarea Denise Rifai va prelua tronsonul principalei emisiuni de seară la Realitatea TV, în locul lui Rareș Bogdan, care a intrat în cursa pentru europarlamentare, după cum a spus joi pentru HotNews.ro proprietarul postului, Cozmin Gușă. Ea va începe luni noua emisiune, care va fi intitulată Legile Puterii. Hotnews.ro Actualitate  Read More →

Atletism, CE indoor: Claudia Bobocea, locul 7 la 1.500 metri; Romnia a ncheiat competiția fără nicio medalie

Publicat de in data de 04 Mar 2019 | Scrie un Comentariu

Atleta Claudia Bobocea s-a clasat, duminică seară, pe locul 7 în finala probei de 1.500 metri, la Campionatele Europene indoor, de la Glasgow. Delegaţia României a încheiat competiţia fără medalie. Hotnews.ro Sport  Read More →