VIDEO Rafael Nadal, n sferturi la Roma – Duel cu Fabio Fognini și cu tribunele n următorul meci

Publicat de in data de 17 May 2018 | Scrie un Comentariu

Denis Shapovalov i-a făcut față lui Rafael Nadal doar până la jumătatea primului set (până la 3-3), moment din care ibericul a trecut la un nivel superior al jocului. Forehandul lui Rafa l-a scos pas cu pas pe canadian din zona de confort, meciul curgând spre un învingător deja cunoscut. Nadal s-a impus în două seturi (6-4, 6-1), iar în sferturile de la Roma se va duela cu Fabio...

VIDEO Rafael Nadal continuă cursa spre al 11-lea trofeu la Barcelona – Ibericul s-a calificat n semifinale

Publicat de in data de 28 Apr 2018 | Scrie un Comentariu

Rafael Nadal (1 ATP) a mai făcut un pas spre al 11-lea trofeu la turneul de la Barcelona, liderul mondial învingându-l în sferturi pe slovacul Martin Klizan, scor 6-0, 7-5. Nadal a fost nevoit să revină în actul al doilea de la 3-5, salvând și trei mingi de set (la 4-5), pentru a-și asigura a 11-a prezență în semifinalele competiției spaniole. Hotnews.ro Sport  Read More →

​VIDEO Cupa Davis, sferturi: Rafael Nadal, revenire cu victorie n circuit – Spania a egalat Germania (1-1)

Publicat de in data de 06 Apr 2018 | Scrie un Comentariu

Absent din circuit de la Australian Open (din cauza unei accidentări), Rafael Nadal a revenit pe teren cu ocazia sfertului dintre Spania si Germania din Cupa Davis. Deși a evoluat pe suprafața favorită (zgură), ibericul nu a impresionat împotriva lui Philipp Kohlschreiber (34 ATP), lipsa meciurilor oficiale văzându-se chiar și în cazul său. Rafa s-a prezentat bine din punct de vedere fizic, însă...

Rafael Nadal va fi indisponibil timp de trei saptamani, dupa accidentarea suferita la Australian Open

Publicat de in data de 24 Jan 2018 | Scrie un Comentariu

Rafael Nadal (1 ATP) a fost nevoit sa abandoneze in sferturile de finala la Australian Open, in setul al cincilea al meciului cu Marin Cilic, din cauza unei accidentari. Ibericul a anuntat miercuri, prin intermediul unui comunicat de presa, ca va lipsi de pe terenul de tenis timp de trei saptamani. Hotnews.ro Sport  Read More →

VIDEO ​Australian Open: Final de drum pentru Rafael Nadal – Ibericul a abandonat in setul al cincilea al meciului cu Marin Cilic

Publicat de in data de 23 Jan 2018 | Scrie un Comentariu

Cu vizibile probleme fizice (coapsa si sold) incepand de la finalul setului al patrulea, Rafael Nadal nu a mai putut continua meciul cu Marin Cilic, liderul mondial abandonand la inceputul decisivului. Croatul profita si se califica in semifinalele de la Australian Open, iar in urmatorul meci il va intalni pe surprinzatorul Kyle Edmund. Hotnews.ro Sport  Read More →

Paris Masters: Rafael Nadal (victorios cu Hyeon Chung) va incheia anul pe primul loc al clasamentului ATP

Publicat de in data de 01 Nov 2017 | Scrie un Comentariu

Rafael Nadal s-a calificat in turul trei al Masters-ului de la Paris, ibericul trecand miercuri, dupa un meci dificil, de Hyeon Chung (Coreea de Sud, 55 ATP). Succesul ii asigura lui Nadal locul intai in clasamentul ATP la finalul anului. Hotnews.ro Sport  Read More →

Shanghai Masters: Rafael Nadal, victorie in doar 55 de minute – Ibericul, en fanfare in optimi

Publicat de in data de 12 Oct 2017 | Scrie un Comentariu

Rafael Nadal (cap de serie numarul unu si lider al ierarhiei ATP) s-a calificat, miercuri, in optimile Masters-ului de la Shanghai, dupa ce l-a invins categoric, scor 6-2, 6-1, pe Jared Donaldson (56 ATP – SUA). Hotnews.ro Sport  Read More →

Rafael Nadal a castigat pentru a treia oara in cariera US Open

Publicat de in data de 11 Sep 2017 | Scrie un Comentariu

Spaniolul Rafael Nadal a castigat pentru a treia oara in cariera sa, dupa 2010 si 2013, US Open, invingandu-l in finala pe sud-africanul Kevin Anderson cu 6-3, 6-3, 6-4, anunta AFP. Hotnews.ro Sport  Read More →

​VIDEO US Open: Rafael Nadal vs Kevin Anderson, in marea finala

Publicat de in data de 09 Sep 2017 | Scrie un Comentariu

Kevin Anderson (favorit 28) s-a calificat in prima finala de Grand Slam din cariera, dupa ce a trecut in patru seturi, scor 4-6, 7-5, 6-3, 6-4, de Pablo Carreno Busta. In ultimul act de la Flushing Meadows, jucatorul din Africa de Sud il va intalni pe Rafael Nadal, cap de serie numarul unu. Hotnews.ro Sport  Read More →

Rafael Nadal: Am avut indoieli mari in ultimii ani, inca mai am. Cei care nu au sunt, probabil, prea aroganti

Publicat de in data de 12 Jun 2017 | Scrie un Comentariu

Dupa o pauza de trei ani, Rafael Nadal a castigat un nou titlu de Grand Slam, ibericul reusind "la decima" la Roland Garros (n.r. al zecelea titlu). "Am avut indoieli mari in ultimii ani, inca mai am. Cei care nu au sunt, probabil, prea aroganti. Trebuie sa muncesti din greu pentru a reusi", a precizat Rafa. "Daca eziti o jumatate de secunda impotriva lui (n.r. a lui Nadal), atunci stii ca este...