Gazzetta dello Sport: Francesco Totti se va despărţi luni de AS Roma

​Fostul fotbalist Francesco Totti, în prezent oficial la AS Roma, a decis să se despartă de gruparea din capitala Italiei, notează gazzetta.it. Hotnews.ro Sport  Read More →

Portughezul Paulo Fonseca, noul antrenor al echipei AS Roma

Publicat de in data de 11 Jun 2019 | Scrie un Comentariu

Tehnicianul portughez Paulo Fonseca a fost numit în funcţia de antrenor al echipei AS Roma, el semnând un contract pe două sezoane, plus opţiune pentru încă unul. Hotnews.ro Sport  Read More →

WTA Roma: Maria Sakkari, în semifinale – Victorie în trei seturi cu Kristina Mladenovic

Publicat de in data de 17 May 2019 | Scrie un Comentariu

Maria Sakkari (39 WTA) a întregit tabloul semifinalelor de la Roma. Jucătoarea din Grecia a trecut în trei seturi de franțuzoaica Kristina Mladenovic (63 WTA), scor 5-7, 6-3, 6-0, după două ore și trei minute de joc. Pentru un loc în finală, Sakkari o va înfrunta pe Karolina Pliskova, cap de serie numărul patru. Hotnews.ro Sport  Read More →

ATP Roma: Roger Federer, calificare dramatică în sferturi după ce a salvat două mingi de meci contra lui Borna Coric

Publicul italian a savurat din plin fiecare punct câștigat de Roger Federer, pe Grandstand elvețianul având parte de o susținere precum în Cupa Davis. Mister Perfect nu le-a dezamăgit așteptările, impunându-se după ce a salvat două mingi de meci în tiebreak-ul decisivului cu Borna Coric (2-6, 6-4, 7-6(7)). Fedex este în sferturi la Masters-ul de la Roma, acolo unde va da peste învingătorul disputei dintre...

La Roma albinele sunt folosite pentru a supraveghea poluarea aerului

Publicat de in data de 28 Jul 2018 | Scrie un Comentariu

Apicultorii şi carabinierii italieni au lansat un nou proiect la Roma care vizează folosirea albinelor pentru a înţelege mai bine şi a controla poluarea aerului în capitala italiană, relatează Agerpres, citând AFP. Hotnews.ro Actualitate  Read More →

​WTA Roma: Elina Svitolina (campioana en-titre), prima semifinalistă la Foro Italico (a nvins-o pe Angelique Kerber)

Publicat de in data de 18 May 2018 | Scrie un Comentariu

Învingătoare la Foro Italico în 2017, Elina Svitolina și-a respectat statutul de favorită în disputa cu Angelique Kerber, jucătoarea din Ucraina câștigând meritat în două seturi (6-4, 6-4). Victoria o duce pe Elina în semifinale, după un meci de o oră și 26 de minute. Se actualizează. Hotnews.ro Sport  Read More →

VIDEO Rafael Nadal, n sferturi la Roma – Duel cu Fabio Fognini și cu tribunele n următorul meci

Publicat de in data de 17 May 2018 | Scrie un Comentariu

Denis Shapovalov i-a făcut față lui Rafael Nadal doar până la jumătatea primului set (până la 3-3), moment din care ibericul a trecut la un nivel superior al jocului. Forehandul lui Rafa l-a scos pas cu pas pe canadian din zona de confort, meciul curgând spre un învingător deja cunoscut. Nadal s-a impus în două seturi (6-4, 6-1), iar în sferturile de la Roma se va duela cu Fabio...

Forfait de ultim moment: Serena Williams nu va participa nici la turneul de la Roma

Publicat de in data de 09 May 2018 | Scrie un Comentariu

După ce s-a retras de la Madrid, Serena Williams (454 WTA) a luat decizia să renunțe şi la turneul "Premier 5" de la Roma, competiţie ce se va desfăşura între 14-20 mai, la Foro Italico. Învingătoare de patru ori la turneul din capitala Italiei (2002, 2013, 2014 și 2016), Serena nu a mai disputat niciun meci din luna martie, când a fost învinsă de Naomi Osaka în primul...

Programul Serenei Williams in acest an – Revine la Indian Wells si va lua parte si la competitii pe zgura: Madrid, Roma si Roland Garros

Publicat de in data de 27 Feb 2018 | Scrie un Comentariu

Serena Williams este in linie dreapta cu pregatirea, primul turneu important la care sportiva din SUA va evolua fiind cel de la Indian Wells (de categorie Premier Mandatory). Anuntul in legatura cu programul din 2018 al Serenei a fost facut public de Patrick Mouratoglou, antrenorul fostului lider mondial. Hotnews.ro Sport  Read More →

Liga Campionilor: FC Sevilla si Manchester United au remizat, scor 0-0/ Sahtior Donetk a invins AS Roma, scor 2-1

Publicat de in data de 22 Feb 2018 | Scrie un Comentariu

Formatia FC Sevilla a terminat la egalitate, scor 0-0, partida disputata miercuri seara, pe teren propriu, in compania echipei Manchester United, in prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor, potrivit news.ro. Sahtior Donetk a invins, miercuri seara, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa AS Roma, dupa ce a fost condusa cu 1-0. Hotnews.ro Sport  Read More →